خرید جهیزیه

در این یادداشت چند راه‌کار برای ساده‌تر کردن خرید نفس‌گیر جهیزیه ارائه کردیم. اگر به سلامتی قرار است بعد از ایام محرم و صفر، عروس و داماد شوید؛ این یادداشت حسابی به کارتان می‌آید.

اول از همه این را بگویم که رسم و رسوم خریدن جهیزیه شهربه‌شهر و فرهنگ به فرهنگ، متفاوت است. بنا به همین، در اینجا به اینکه خرید کدام وسیله به عهده کدام طرف است اشاره‌ای نمی‌کنیم. ضمناً ما هم نفهمیدیم که خرید بعضی چیزها، مثل مودم و اینترنت بالاخره به عهده کیست!

از جهیزیه عروس لیست تهیه کنید

قبل از شروع گشت و گذارها در بازار، حتما لیست کاملی ـ تاکید می‌کنیم، کاملی ـ از لوازم مورد نیازتان تهیه کنید. تا اینجای کار، خیلی پیچیده نیست. وقتی شروع می‌کنید به نوشتن، تازه سروکله گیج شدن‌ها پیدا می‌شود. می‌توانید اینطوری شروع کنید:

 • لوازم برقی
 • لوازم صوتی و تصویری
 • لوازم پخت‌وپز
 • لوازم آشپزخانه
 • مبلمان و لوازم چوبی
 • منسوجات
 • خرده‌ریزهای واجب!

البته این‌ها جزو خریدهای مربوط به منزل است. خرید اسباب و اثاثیه مربوط به عروسی داستان مفصل خودش را دارد، که برای خودش یادداشت دیگریست. حالا ذیل هر موضوع اقلام مربوطه را بنویسید. پس از بازکردن لیست خواهید دید نیازی نیست همه اقلام آن را بخرید.

تعیین بودجه

قبل از اینکه دست‌به‌کار شوید، مشخص کنید که چقدر می‌خواهید هزینه کنید. به قول قدیمی‌ترها حتی حساب خرید یک چوب کبریت هم دستتان باشد. برای اینکه بتوانید هزینه‌ها را کنترل کنید، برای هر دسته از لوازم بالا، باید بودجه مشخصی کنار بگذارید. طبیعتاً اقلام درشت مثل یخچال، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و اینها بودجه بیشتری لازم دارند. اما باید دقیقاً بدانید که برای خرید تک‌تکشان می‌خواهید در چه حدودی هزینه کنید؛ بعد از آن تصمیم بگیرید که بهترین کیفیت در حدود قیمت مورد نظرتان کدام است.

نکته مهم: هنگام خرید، نه تعارف کنید و نه خجالت بکشید. صراحتاً به فروشنده بگویید چه بودجه‌ای را برای خرید وسیله مورد نظرتان اختصاص دادید. این موضوع به هیچ عنوان ربطی به پولدار بودن یا نبودن ندارد و بحث مدیریت هزینه‌هاست. یادتان باشد، اگر نتوانید پولتان را درست اداره کنید تنها «شما» استرس و فشار ناشی از هزینه‌های سنگین، پول تمام شده و وسایلی که هنوز نخریده اید را تحمل خواهید کرد، نه آقا/خانم فروشنده!

توصیه‌های ایمنی

 • مشورت کنید

قبل از اینکه شروع کنید به خرید، به خصوص لوازم برقی، صوتی و تصویری و مبلمان، حتماً با افراد آگاه مشورت کنید. اگر خوب دور و برتان را نگاه کنید، حتماً کسی را پیدا می‌کنید که تجربه خرید داشته باشد. اولویت مشورت با تازه‌عروس‌هاست؛ چون همین مسیر را یکبار طی کرده‌اند و پستی بلندی‌های راه را خوب می‌شناسند. اگر تازه‌عروس سراغ ندارید، بروید سراغ خانم‌هایی که وقت زیادی در بازار می‌گذرانند و همه چم و خم خرید دستشان است. درصورتیکه به هیچ یک دسترسی ندارید، نگران نباشید. با جستجو در گوگل، کلی لینک از اتاق‌های مختلف گفتگو پیش رویتان قرار می‌گیرد و می‌توانید از تجربیات دیگران بهره ببرید. یک راه دیگر هم سرزدن به پیج‌هایی است که در اینستاگرام راه افتاده؛ می‌توانید با جستجوی «جهاز»، این پیج‌ها را هم پیدا کنید.

 • از لوازم بزرگ شروع کنید

بهتر است خرید را از این‌ها شروع کنید:

«یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی (دلخواه)، اجاق‌گاز، فرش، سرویس خواب و اگر اندازه خانه‌تان را می‌دانید مبلمان.»

تا حد ممکن سعی کنید این‌ها را با کیفیت خوب بخرید؛ چون احتمالا می‌توانید سرفرصت وسایل دیگر خانه‌تان را عوض کنید، اما نمی‌توانید هر سال یک یخچال یا ماشین لباسشویی جدید بخرید. این را در نظر بگیرید که صرفه جویی در پرداخت چه مبلغی را فدای کیفیت خوب می‌کنید. اگر مثلاً این اختلاف هزینه در مورد یخچال  ۱ میلیون تومان است و شما توان پرداخت آن را با کم کردن بودجه دیگر لوازمتان دارید، بدون شک هزینه کنید.

 • خدمات پس از فروش را جدی بگیرید

در خرید وسایل حتماً خدمات پس از فروش شرکت یا فروشگاهی که از آن خرید می‌کنید را در نظر بگیرید. به خصوص درمورد یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، ماکروفر، تلویزیون، اجاق گاز، مبلمان و سرویس خواب که پول قابل توجهی باید بابتشان بپردازید.

اگر شرایطی خرید می‌کنید، با دقت و سرحوصله با فروشنده درمورد نحوه پرداخت، رقم نهایی فاکتور، ضمانت پس از فروش و خدمات شرکت صحبت کنید.

هر سوالی دارید، بی رودروایسی بپرسید. مطمئن شوید که هر دو طرف معامله شرایط را درست درک کرده و پذیرفته‌اند. بعضی از شرکت‌هایی که لوازم خانگی را ضمانت می‌کنند، از مشتریان خود بابت حمل، نصب و آموزش هیچ پولی دریافت نمی‌کنند؛ بعضی دیگر هم فقط کرایه حمل را می‌گیرند. اما  بعضی از برندها برخلاف تبلیغات نصب رایگانشان در تلویزیون، بیلبوردهای خیابان و این طرف و آن طرف، برای حمل و نصب حسابی ازتان پول می‌گیرند! بنابراین شرایط تحویل کالا را همان‌جا موقع خرید، با فروشنده طی کنید. احتمالاً این سوال‌ها به کارتان می‌آید:

 • آیا حمل رایگان است یا هزینه دارد؟
 • منظور از «حمل رایگان»، تا درب واحد یا درب منزل است؟
 • تعرفه هزینه حمل به ازای هر طبقه چقدر است؟ (این تعرفه برای یخچال ساید بای ساید حدود ۲۰هزار تومان به ازای هر طبقه است.)
 • آیا نصب و آموزش رایگان است؟
 • درصورتیکه نصب رایگان نیست، تعرفه دقیق آن چند است؟ (بعضی از شرکت‌های لوازم خانگی هستند که منظورشان از نصب، فقط قراردادن در محل مورد نظر است!)
 • در مدت گارانتی، کدام خدمات رایگان و کدام یک هزینه دارد؟ وسیله مورد نظر، گارانتی تعویض دارد یا تعمیر؟
 • آیا این جنس را به شرط اصل بودن می‌فروشید؟

هشدار: اعداد و ارقام «حدودی» فاکتور را اصلاً نپذیرید! چون احتمال دارد بعداً دچار سندروم «دبّه گرفتگی» شوید!

 • خرده ریز غیرواجب نخرید

در لیست خریدتان همه چیز را از سیر تا پیاز درنظر بگیرید؛ اما! سعی کنید با غلبه بر هوس‌های خریدتان، از خریدن وسایل خرده‌ریز غیر واجب خودداری کنید. چون تا آنجایی که فکرش را هم نمی‌توانید بکنید، لوازم واجب در صف خرید خواهید داشت. از طرفی بعد از عروسی، احتمالاً با انبوهی از وسایل روبه‌رو می‌شوید که از طرف دخترخاله و پسرعمو و همسایه قدیمتان پیشکش شده است. پس برای خریدن ساندویچ‌ساز، سرخ‌کن، شش دست پارچ و لیوان و مثل این‌ها عجله نکنید!

 • مبلمان را بعد از مشخص شدن متراژ خانه بخرید

اگر از روز اول، جناب داماد منزل شخصی‌شان حیّ و حاضر است؛ خوش به حالتان! تکلیفتان مشخص است و کارتان راحت، چون هرچه خرید کنید می‌توانید یک راست به خانه جدید ببرید و بچینید. اگر اینطور نیست، برای خرید مبل و میز نهارخوری، اول تکلیف خانه‌تان را مشخص کنید. حتماً با درنظر گرفتن اندازه هال و سالن پذیرایی‌تان، مبلمان را انتخاب کنید. اگر منزلتان در آپارتمان و احیاناً نقلی و جمع‌وجور است، سراغ مبلمان بزرگ نروید؛ چون جلوی دست‌وپایتان را خواهد گرفت. خوشبختانه این روزها، لااقل در خرید مبلمان راحتی و نیمه‌استیل، دیگر مجبور نیستید یک ست ۷ نفره کامل بخرید؛ همه‌جا علاوه بر نیم‌ست (۳+۲ نفره)، کاناپه وصندلی‌ها را تکی هم می‌فروشند. خانه‌تان را تبدیل به نمایشگاه مبل نکنید! دودست مبل دیگر مال این دوره و زمانه و خانه‌های کوچک نیست.

 • پول خرج کنید

زیرک باشید! بدانید برای هر چیزی، باید چقدر پول بدهید و زیربار بیش از آن نروید. هنر مدیریت کردن پول، در این است که اجناس را به ارزش واقعی آن‌ها بخرید. برای خرید وسایل، سراغ بعضی برندها که بی‌خودی اسم در کرده‌اند، فقط پول این اسم را از شما می‌گیرند و در تولیداتشان از کیفیت خبری نیست، نروید. فقط برای کیفیت خوب، پول خرج کنید.

فراموش نکنید گرانترین گزینه، همیشه بهترین گزینه نیست! به اندازه نیازتان خرید کنید. برای مثال اگر خیلی اهل تماشای تلویزیون نیستید، پس نیازی نیست بابت خرید تلویزیون ۴K شصت اینچ حدوداً ۶ میلیون تومان هزینه کنید. هنر، خرید کیفیت خوب، با قیمت معقول و به اندازه نیاز است.