کریستال

تاریخچه کریستال

اکسید سرب از 1400 سال قبل از میلاد مورد استفاده قرار می گرفت و قدیمی ترین قطعه شیشه‌ای آبی کشف شده در نیپور سومر پیدا شده است.در قرون وسطی رسم بود که پذیرایی در شیشه های رنگی پنجره ای شکل که دارای سرب بودند، انجام شود تا شبیه جواهر بنظر برسند. از طرفی ظروف و تنگ هایی که از شیشه های سرب دار ساخته شده بودند بیشتر مورد استفاده افراد ثروتمند قرار می گرفت. آنها نوشیدنی های با ارزش خود را در این تنگ ها می نوشیدند اما غافل از آنکه در دوره ای طولانی در معرض بیماری نقرص قرار گرفته و گاهی حتی جانشان را از دست می دادند. با وجود این شواهد تاریخی، محققان تحقیقات خود را درباره اینکه آیا ظروف کریستالی ارتباطی با مرگ و میر افراد داشته اند یا خیر، شروع کردند و پس از مدتی نتایج عجیبی به دست آمد. سرب ظروف کریستالی در طولانی مدت سلامتی افراد را به خطر می اندازد اما چرا؟

سرب یک فلز سمی و برای بدن مضر است. طبق بررسی های برخی از کارشناسان، سرب تشکیل دهنده ظروف کریستالی غیر شفاف است و هنگام استفاده از ظروف کریستال، مقداری سرب آزاد و وارد بدن می شود.

این درحالی است که سرب اصل و واقعی به دلیل اینکه ضرر کمتری برای بدن دارد، بسیار گران قیمت است و فقط بعضی از شرکت های انگشت شمار هستند که محصولاتی را با سرب واقعی تولید می کنند. مثل شرکت های Swarovski و Waterford و آن‌ها می‌گویند: از آنجایی که ما از سرب اصل استفاده می‌کنیم محصولاتمان گرانتر از دیگر شرکت ها است. به همین دلیل افراد معمولی قادر به خرید این محصولات کریستالی نیستند.

کریستال

اگر بخواهیم شیشه کریستال را مورد برسی قرار دهیم جنس شیشه کریستال سیلکاتی  است که حاوی اسید سرب است .

شیشه ای که دارای بیش از 24 درصد وزنی اکسید سرب باشد شیشه کریستال نامیده میشود.

بلور

بلور هم همان کریستال است فقط تنها تفاوت ان از کریستال این است که در ان از اکسید سرب خبری نیست.

کریستالین

کریستالین هم عین کریستال اکسید سرب دارد اما درصد سرب کم تر از 24 درصد و معمولا 12 درصد است

از نظر وزنی هم  کریستال – کریستالین –بلور است

استفاده از ظروف کریستال در کوتاه مدت و دوره های زمانی کم، ضرری در پی نخواهد داشت برای مصرف کننده قابل توجه است که بیشترین محصولات بلوری برای کشور چین است.

جالب است بدانیم ضخامت بلور خوب  نسبت به کریستال نازک تر و زیبا تر است